znak ORONGO

Taškentská 2
Praha 10 - Vršovice

ORONGO

198. skautský oddíl

Úvod Hesperia Oddíl Rodiče Plán akcí Vybavení Fotogalerie Hry Vzkazovník
Vítej pocitadlo. návštěvníku pocitadlo2
Poslední příspěvek ve VZKAZOVNÍKU:
13.8.2022 v 22:35
od David
Bílá věž se tyčí v dáli, kolem jsou jen temné skály. Minas Thiris pojí nás, ve dne, v noci, v každý čas. Je hezké mít možnost si přečíst, co se s oddílem dělo dál. Dobrá práce!
Oddílový časopis ORONGONG:
orongong
Orongo Mail
Máte zájem mít svůj oddílový mail (prezdivka@orongo.cz)?
Tak mi dejte vědět.
bývalý oddíl CARIBOO
TÁBOR 2011
Přihlášení:

registrace
Jak nás najdete:
Každý ČTVRTEK v naší klubovně SEDMIDOMKY (Pod Bohdalcem II 150) - mapy.cz
Zastávka BOHDALEC
autobusy číslo 101, 135, 136, 150, 213

Vlčata (kluci z 1.-4. třídy)
vždy od 16:30 do 18:00 (pripadne v utery)
starší kluci
vždy od 17:00 do 19:00

Tel.: 724 564 913
Email:
nabor(@)orongo.cz
Holky nezoufejte!
vstupte do dívčího oddílu HESPERIA
Nejbližší akce ORONGO:



Nejbližší akce HESPERIA:



Návody a popis povinného či doporučeného vybavení na oddílové akce

Povinné věci:
Návody:

Povinné věci:

Na schůzky:
- tužka + blok, šátek, uzlovačka, KPZ, zavírací nůž (Vlčata ne)
na oddílovku (oddílové triko s šátkem a turbánkem, nováčci jednobarevné černé triko)
Na jednodenní výpravu:
- povinné věci na schůzku + 2 lístky na MHD nebo tramvajenku, průkazku s fotkou a datem narození
oddílové triko s šátkem a turbánkem (nováčci jednobarevné černé triko)
jídlo a pití na celý den, 100Kč, pláštěnku nebo pončo, náhradní ponožky
starší oblečení pokud možno přírodních barev a ne z umělých materiálů (na výpravy není povoleno přijít v teplákách), pevné kotníkové boty
Povinné věci na vícedenní výpravu:
- povinné věci na schůzku a jednodenní výpravu
spacák, podložka na spaní, pončo, lanko na stavbu přístřešků
jídlo a pití (minimálně litrová láhev)
- oblečení podle počasí (v létě místo dlouhých kalhot stačí pouze kraťasy, kšiltovka), lakroska a tenisák
ešus do družiny nebo dvojice na vaření
Všechny věci sbalené v jednom batohu na záda

Povinné vybavení na podzimniny:

Povinné věci na vícedenní výpravu - nezapomenout spacák, karimatku.
Jídlo do středy do večeře.
Přezutí - tenisky, teplé oblečení (šálu, rukavice, čepici, punčocháče) - možnost sněhu, starší kalhoty a zimní bundu (na výpravy nepovolujeme tepláky kvůli návštěvě kulturních památek), teplý svetr, batůžek na jednodenní výpravu, nůž, baterku, pláštěnku, láhev na pití, sáček na svačinu, pevné kotníkové boty - ne sněhule, lžíci, hrnek na pití.
Spodní prádlo, 3x ponožky (i teplé), hygienické potřeby (mýdlo, ručník, kartáček na zuby a pasta), 100Kč kapesné, kopii kartičku zdravotní pojišťovny, zpěvníky.
Všechny věci si označte svými osobními čísly, abyste je nepoztráceli !!!!!

Povinné vybavení na lyžák:

Povinné věci na schůzku, kartičku zdravotní pojišťovny, očkovací průkaz (stačí kopie)
Lyže: sjezdovky, běžky nebo oboje s vázáním, hůlky a lyžařské boty (u sjezdovek je nutné potvrzení o seřízení vázání na konkrétní osobu maximálně 1 měsíc staré) - bez tohoto potvrzení nebude povolen odjezd
Boty: pohorky nebo sněhule na cestu (ne obojí), přezůvky do chaty
Mytí: ručník, mýdlo, kartáček + pasta na zuby, hřeben, opalovací krém, jelení lůj, role toaletního papíru
- 4x ponožky, 3x tlusté ponožky, 6 ks spodního prádla, košilka/nátělník, 2x triko s krátkým rukávem, 2x triko dlouhý rukáv, mikina, svetr, 5 kapesníků
- 2x čepice, 2x rukavice (minimálně jedny teplé lyžařské!), šála, šátek, lyžařské a sluneční brýle, návleky do sněhu
- oblečení do chaty: tepláky, mikina
- oblečení na lyže: bunda a oteplovačky nebo kombinéza, + náhradní šusťáky
- oblečení na cestu: kalhoty + bunda (ta na lyžování)
- pyžamo na spaní
- doporučujeme malý batůžek, sáček na balíček, vše označené osobními čísly
- peníze na vleky: cena jednodenní permanentky je 600Kč (do 10 let 300Kč), celkově 5 lyžařských dní s 1 dnem volna, začátečníci prolyžují méně, náklady je možné snížit i běžkařskými výlety.
Toto je seznam potřebného vybavení, není nutné přibalovat další kusy oblečení, popřípadě jídlo déle něž do nedělní večere. Rozhodně nebrat spacák, karimatku, nádobí, polštář! Všechny věci musí být zabaleny v jednom batohu na záda (kufr ne!), i malý batůžek je nutné po cestě autobusem zabalit do velkého batohu, lyže zabaleny v obalu!, lyžařské boty dobře přístupné (k chatě se většina bude přibližovat vlekem). Mladším s věcmi samozřejmě pomůžeme, ale je nutné počítat s tím, že minimálně k vleku (asi 1km) si věci ponesou sami! Nedávejte dětem s sebou žádné drahé věci např. walkmany, řetízky atd. nemůžeme zaručit že se neponičí či neztratí. Dále počítejte s tím, že na srazu dostanete do batohu erární jídlo (netýká se Světlušek a Vlčat), to je nutné dopravit do chaty abychom mohli všichni večeřet a dále jíst v pondělí. Kdo se bude vymlouvat, že v batohu již nemá místo, tak asi nedostane v pondělí najíst, takže si doma řádně rozmyslete, co si vezmete, měl by se vám každému do batohu vejít nejméně bochník chleba.

Povinné vybavení na tábor:

Oblečení:Oddílové triko (ti, co ho ještě nemají, triko v barvě oddílového), dívky krojovou košili (s úplným označením), šátek s turbánkem, krátké (nad kolena) krojové kalhoty/sukni přírodní barvy, ne teplákové!, čepice proti slunci, pláštěnka (nebo pončo), svetr, dlouhé kalhoty, bunda, tepláková souprava, 1x kraťasy
Obutí: Pevné kotníkové boty (pohorky), tenisky, holinky, sandály, 6x ponožky, 1-2x teplé ponožky
Prádlo:4x trička, 3x trička s dlouhým rukávem/košile, spodní prádlo, 6 kapesníků, plavky.
Ložní vybavení: Spací pytel, triko s dlouhým rukávem nebo tepláková souprava na spaní, folie PVC cca 1 x 2 m, molitanová matrace (malá!)/karimatka s obalem nebo dekou - max. rozměry matrace 80x200x5cm, větší se nevejde na postel ani do náklaďáku.
Toaletní potřeby: Pasta a kartáček na zuby, kelímek na čištění zubů, mýdlo, 2x ručník, hřeben, krém na opalování, krém na ruce, repelent (dostatek muchniček ne tábořišti), pytlík na špinavé prádlo (30x30 cm, ne igelitový, s možností zavěsit), šampon, mýdlo s jelenem na praní (ne Lanza) -tábor je v CHKO a není možné používat prací prášky atp., role toaletního papíru.
Výzbroj: Batoh na vícedenní výpravy, menší batůžek na jednodenní výpravy, ešus nejlépe s obalem, nad 10 let povinně!! sekera s pouzdrem, oddílové pončo, velký čtyřrohý šátek (na hry)
Ostatní: osobní doklady, kapesné 200Kč, píšťalka na šňůrce, tužka, blok, propisovačka, nováčkovská zkouška/stezka/lucerna, KPZ, zavírací nůž, uzlovačka, baterka s náhradními baterkami, zápalky, dopisní papíry se známkami a obálkami, laining (větší starší prostěradlo s poutky v rozích), 2x svíčka, malé šití, prádelní šňůra, tmavé brýle, provázek, zpěvník
Jídelní potřeby: Třídílný ešus (malý, velký, víčko), lžíce a lžička, láhev na pití/čutora, 1 starší utěrka (nebude vrácena),, všechny jídelní potřeby musí být označeny trvalou a jasnou značkou (osobním číslem)
Vybavení na etapovku: bude včas upřesněno v příštím Orongongu.

Toto je seznam povinných věcí, bez kterých je účast na táboře nemožná. Vedoucí nejsou povinni vám chybějící materiál zajišťovat nákupem a nedostatečné vybavení na tábor je posuzováno jako nedodržení táborového řádu!
4 z 5 vedoucích dále doporučují vzít si s sebou: kapsář s dlouhými tkanicemi rozích, polštářek, pastelky, připínáčky na laining, fotoaparát, hudební nástroj, ramínko, příbor, miska, otvírák nářadí potřebné na rukodělky (bavlnky korálky-zvláště pro dívky), knížka na čtení, pro starší-malou petrolejku s petrolejem Tyto věci vám rozhodně na třítýdenní tábor stačí. Neberte si zbytečně velké množství oblečení, bude čas na vyprání (cca 1x týdně). Počítejte s tím že se budete pohybovat nejen po táboře, ale že pojedeme i na výlet…, je proto třeba mít s sebou slušné oblečení (kraťasy-klidně ty krojové, tričko, svetr/mikina, řiďte se však podle seznamu, budete-li si brát "slušné" tričko odečtěte ho z celkového počtu triček v seznamu atd.), pro ty co jedou jen na 14 dní je tento seznam opravdu "maximum" toho co si s sebou vzít. Vzhledem k omezenému místu v náklaďáku, ve kterém věci na tábor pojedou, si každý může poslat max. 2 (slovy DVĚ!!) zavazadla (bednu+batoh/molitan), ostatní věci vlakem s sebou v batohu, platí i pro cestu zpět.

Jízdní kolo - povinně s přilbou. Bylo by dobré, kdyby ho měli všichni kluci a holky z družin (Vlčata a Světlušky NE!). Jízda na kolech bude povolena pouze v určeném čase. Dále doporučujeme vzít si s sebou zámek a věci na drobné opravy (náhradní duše, ventilky, ...). Vedení nebude ručit za rozbití ani za ztrátu kola! Na řidítkách mějte připravenou cedulku s vaší adresou, s cílovou stanicí (Planá u Mar.Lázní).

bedna Bedna K dopravě věcí na tábor slouží tzv. bedna (na táboře se potom používá ve stanu jako skříňka). Nejlépe je vyrobit vlastní (z pořádných prken 2cm tlustých - ať to něco vydrží. Sám mám bednu už 19. rok). Dá se použít i starý vojenský kufr, do kterého se přidělají dvě překližkové poličky. Poličky jsou vůbec nutná věc (jinak se nedá během tábora udržet pořádek). Dalším nutným doplňkem jsou dvě ucha na nošení bedny (lepší než kovová jsou z nějakého řemene, aby se tolik nezařezávala při nošení, ale musí být dostatečně pevná). K uzavření slouží petlice. Maximální rozměry: 35x40x60 cm

Laining - neboli rosná plachta slouží k zachycení stékajících dešťových kapek po týpkových tyčích. Každý borec si ji napíná nad svou postel ve stanu. Většinou používáme starší prostěradlo (igelit NE!!!). Jako minimální rozměr doporučujeme 2 sešitá prostěradla (manželské), aby laining vykryl celý prostor nad postelí, takže čím větší tím lepší. Pro snažší vypínání jsou vhodným doplňkem poutka po obvodu plachty. Pro zvýšení estetického dojmu ho někteří borci (spíše ale borky) batikují. Ještě jedno upozornění: po měsíčním táboření nelze již nikdy laining použít jako prostěradlo!

Spacáky

Zkrácený rozhovor s Josefem Rakoncajem, (po Kejchalovi) naším nejznámějším horolezcem
Převzato z časopisu Dobrodruh

Má první otázka nemůže znít jinak, než kolik jsi toho ve spacáku v životě naspal?
Minimálně celkem 4 roky jsem spal ve spacáku ve výšce nad 5000m.n.m. Celkem jsem za svou lezeckou kariéru spal ve spacáku asi 8 let.Ve výšce nad 8000 metrů jsem spacák používal asi 15x. Největší zimu ve spacáku jsem zažil jednou na McKinley, kde jsme ve výšce asi 5600m naměřili -46°C.
Zaměřme se na spacáky, které jsou vhodné na treky , kde nás může potkat opravdová zima.
Nejvhodnější pro tyto podmínky jsou spacáky ve tvaru mumie. Jsou anatomické a daleko více využitelné do nižších teplot než spacáky dekové, neboť je uvnitř méně vzduchu. Čím méně prostoru uvnitř musíš ohřívat tím lépe.
S tím jistě souvisí volba správné velikosti spacáku.
Spacák by se měl vybírat tak, že když si do něj vlezeš a sedneš si vněm a dáš si na hlavu kapuci spacáku, neměl bys příliš tlačit na dno.
Jaké syntetické materiály se používají na výplň spacáků?
Tyto materiály se v podstatě dělí na dutá vlákna a mikrovlákna. Mikrovlákna mají tu vlastnost, že molekuly vzduchu ulpívají na jejich povrchu a tím se vytváří izolant. Mají nejrůznější tvarový průřez, aby se vytvořila co největší plocha pro zachycení co největšího množství vzduchu. Dutá vlákna jsou o něco složitější, neboť jsou jednoděrová a víceděrová. Zde je vzduch také uvnitř vlákna. Všechna umělá vlákna se v zásadě snaží nasimulovat izolační vlastnosti peří.
A co tedy peří?
Peří před plněním musí být z hygienického hlediska dokonale zpracované. Používá se kachní a husí peří. Husí lépe izoluje, kachní je zase jemnější. Také se používá kajčí peří, které je sice nejlepší, ale 1 kg také stojí asi 4000 marek, takže je většinou nevyužívají ani profesionálové.
A co je tedy lepší? Peří nebo umělá vlákna?
Čím míříš výše, tím více musíš myslet na peří. Můžeš použít i syntetiku, která je levnější a třeba lépe schne, ale nebojím se říci, že jsem ještě nezkoušel syntetický spací pytel, ve kterém by mi nebyla zima. S tím prostě nic neuděláš. Neviděl jsem žádnou expedici, aby byla vybavena spacáky ze syntetických vláken. Nikomu péřáky nenutím, jistě mají i nevýhody. Ale pokud mluvíme o teplu, tak je nic nenahradí. Dost však neuznávám jako hlavní argument výhody syntetických spacáků, že dříve uschnou. Spacák zpravidla nenavlhne při spaní ale při transportu. A je to také o tom, jak se o něj kdo stará, jak jej chrání v batohu proti dešti. Kdo jej nemá v igelitu tak hazarduje s dobrým spaním.
Na spacáku jsou uvedeny zpravidla tři teploty. Co znamenají?
Všichni výrobci na údajích trochu přehánějí. Ale k těm údajům. První je maximum. To je teplota, při jaké se dá ještě v zapnutém spacáku vydržet, aby ses příliš nepotil. Druhý údaj je komfort. Je to teplota, kdy jsi ve spacáku ve spodním prádle a jsi schopný spát. Je to samozřejmě norma laboratorní. Komfort je důležitý. Každý jsme jiný. Někdo je zmrzlík, někdo vydává více energie a tím více topí. Každý tedy máme komfort posunutý jinam. Také záleží na únavě, jestli jsi nemocný, na fyzičce. Jestli je venku vítr (tady rozhoduje i kvalita obalu), jak je vlhko nebo sucho. Z toho vyplývá, že každý bude mít jiné požadavky na komfortní teplotu. Poslední údaj je extrém. Kdo si myslí, že když je na spacáku extrém -30, že se při této teplotě kvalitně zahřeje, tak je na velkém omylu. Teplota extrému uchrání akorát před zmrznutím. O spánku se nedá mluvit, klepeš se zimou, ale přežiješ. Údaje odpovídají novým spacákům, časem se teploty mění v tvůj neprospěch. A řekl bych, že rychleji u syntetických než u péřových. Neboť syntetická vlákna slehnou a protože nemají takovou tvarovou paměť jako pěří, nevrátí se do své bývalé polohy. Péřák protřepeš je skoro jako dřív.
V jaké teplotě se dá vůbec přežít?
Dá se třeba ve žďáráku přebivakovat v -10°C. Nesmíš ale spát, zadýcháš si ho uvnitř, hlavně nespat. Jak usneš, teplota těla klesne pod 35°C a je konec. Pokud máš zkušenosti, dá se přežít i bez spacáku.
A co pod spacák?
Karimatka, podložka, jak kdo chce, je absolutně důležitá. Bez kvalitní podložky ti bude v sebelepším spacáku zima, spacák zespoda prolehneš, tedy neizoluje.
U péřáků se ještě udává poměr prachového peří a malých pírek, loft. Co to znamená?
Loft je vlastně plnivost. Je to schopnost peří zaujmout určitý objem. Udává se v jednotce cuin. Nejlepší peří má 750 až 850 cuin. Pro srovnání nejlepší syntetika má kolem 420 cuin. Udávaný poměr prachového peří a malých pírek je podle mne už zastaralý.
Prachové peří je lehčí a stlačitelnější, malá pírka tam musí být, aby spacák dokázal držet tvar. Nejlepší spacáky mají poměr 90/10. Prachové peří zase rychleji slehává, takže spacák s poměrem 70/30 vydrží déle.
Pořádný spacák má jistě límec?
Vnitřní límec je důležitý, rozdělí ti spacák na dvě části, od krku dolů a nahoru. Zabrání třeba vydechování do spacáku, a ten pak nenavlhne. Někdy se však vydechování hodí kvůli teplu.
Jak se má spacák skladovat?
Vždy doma vybalit a skladovat ho rozložený, pod postel nebo do skříně na ramínko. Měl by být v teple a suchu.
A co praní?
Péřáky se perou speciálním šampónem, buď v ruce nebo v pračce. Syntetický spacák uschne rychle, péřový schne asi 3 dny a musí se občas protřepat.
Podívejme se teď na vnitřní a vnější potah:
Vnitřní potah je buď z bavlny nebo syntetiky. Bavlna má nevýhodu, že když navlhne a zmrzne, tak už při výpravě asi nikdy neuschne. Vnější je výhradně ze syntetiky, nejlepší jsou membránové materiály, které mají určitou nepromokavost.
Můžeš na závěr porovnat péřáky a syntetické spacáky?
Péřáky jsou lehčí, více stlačitelné (menší pro balení), déle vydrží. Na druhou stranu jsou dražší a při navlhnutí déle schnou.

Kurzívou je doplněna Lišákova gloska, abych se taky na tom podílel

CO SE HODÍ - SPACÁKY

Doplněné informace k předešlému rozhovoru
· Do spacáku se vyplatí investovat. Kdo to s oddílem myslí vážně, měl by raději chvíli šetřit a pak koupit pořádný spacák. Při mrazivé noci na výpravě nebo na táboře si vzpomenete. Za 2500Kč se dá koupit už pořádný spacák (na naše akce naprosto dostačující)
· Rozhodně se ztotožňujeme s názorem J. Rakoncaje, že lepší jsou péřáky než dutá vlákna. Lépe se balí (jsou stlačitelnější), jsou lehčí. A hlavně vydrží déle. Sám jsem měl péřák 8 let než mi v něm začala být zima. Spacáky z umělých vláken vydrží nejdéle 4 roky. Do péřáku se kromě toho dá doplnit nové peří a je skoro jako nový. To, že péřák pomaleji schne, opravdu záleží na tom, jak se kdo postará. Jedinkrát v životě jsem nechal péřák úplně promoknout, ale to bylo mou vlastní hloupostí (puťák 2001 J). Takže, když budete mít spacák v batohu zabalený v igelitce a pořádně postavíte přístřešek, není co řešit. Běžně navlhlý péřák (rosa, …) schne stejně jako duťák.
· Skladování: Mezi akcemi je třeba, aby měl spacák co nejvíce prostoru (péřák i duťák). Nejlepší je ho rozložit pod postel do obalu na peřinu nebo do skladovacího obalu, který se k některým spacákům prodává. Spacák musí dýchat (neskladovat v igelitu!!!)
· Na přepravu se hodí kompresní obal (cena asi 150Kč)
· Rozhodně je potřeba si pořídit spacák ve tvaru mumie, dekové jsou vhodné tak akorát na chalupu (ale nesmí tam být moc zima). Musíme dát pozor, aby spacák neměl takzvaně studené švy (šev skrz celou tloušťku spacáku).
· Pro oddílové akce je nutné kupovat spacáky s komfortní teplotou minimálně -5°C [čti MÍNUS PĚT].


BATOH a co s ním

(Orongo Tribune-duben 2002)

Tak se nám tu objevilo jaro a s ním se blíží i výpravy se spaním venku. Hvězdná noc, budí tě první paprsky slunce. Nebo taky lijáky s bubnováním kapek na tvůj přístřešek. Všechno má své kouzlo a obojí se dá přežít jen vědět jak na to. Většina nováčků už zjistila, že výpravy nejsou jen řada her v krásné přírodě, ale občas je to i úmorná dřina, když ten batoh tak tlačí. Jen houšť a větší kapky, ať jsou z nás pořádní chlapi. Časem se puchýře zahojí, chodit přestane bolet a na zádech budete mít lehoučký raneček jen s tím, co opravdu potřebujete. Pak už nic nebrání vyrazit tam, kam to nohy a srdce táhne. Pár výprav to ale ještě bude trvat. Základní pravidlo zní: Jedno jak je batoh velký, stejně vždycky bude plný! Z toho plyne jasné poučení, pořídit co nejmenší batoh. Za starých dobrých časů byl maličký batůžek chloubou svého nositele. Na víkendové výpravy bohatě stačí batoh o objemu 30 litrů (maximálně 40, ale to už je na zbytečnosti). 35, budiž vaším heslem! Rozhodně kupovat batoh s pořádným bederním pásem (při správném nastavení nese minimálně stejně jako popruhy na ramenech, ale pohodlněji). Bederák musí být dostatečně široký (žádné centimetr široké řemínky), jinak je na nic. K odlehčení pomůže i prsní pás (ten ale není nezbytný a dělá se většinou až u větších batohů). Doporučuji vrchní zavírání batohu, oproti zipovému se mi zdá solidnější a věci se pak dají do batohu lépe napěchovat. Příjemným ulehčením při vybalování spacáku je spodní otvor (často s oddělenou komorou), to je však opět spíše výsadou větších batohů. Co a jak do něj ale nacpat? Spacák je základ, musí být v obalu, pokud možno kompresním (stojí kolem 150Kč a neuvěřitelně vám při balení pomůže). Když je spacák zabalen v obalu, dáme ho ještě do igelitky, ať se nemusíme strachovat, že se při lijáku během dne namočí. No a lupneme ho dospod batohu. Budeme ho přece potřebovat až večer. Další věci jako jídlo, povinné věci, oblečením naskládáme do batohu tak, aby vyplnily co nejlépe prostor, netlačily na zádech, byly po ruce, když je potřeba. Je to trochu magie, ale časem se to člověk naučí. Ešus (záleží na domluvě družiny, kolik jich bude třeba, lepší je brát pouze velké s víčkem - jeden na čaj, druhý na ostatní) musíme vždy zaplnit až po okraj - jídlem, šátkem, uzlovačkou, … Je až neuvěřitelné, co se do něj vše vejde a kolik to ušetří místa v batohu. Při vaření na ohni se zašpiní, proto je potřeba ho mít v obalu. Ten si asi musíme ušít (prodávat jsem ho neviděl) - plátěný válec se dnem, průměrem jako má ešus, asi o 6cm vyšší, aby šel uzavřít zadrhnutím na tkaničku. Při chystání oblečení je dobré to nepřehánět, v leté stačí vzít pouze kraťasy a dlouhé kalhoty nechat doma. Na vrchu batohu musí být vždy pláštěnka (pončo, které používáme na stavbu přístřešků vám oddíl zapůjčí). Pláštěnka musí chránit i batoh, suché věci jsou důležitější než mokrá lýtka. Některé batohy mají i vlastní pláštěnku. Doporučuji si takový převlek na batoh ušít, nejlépe z pogumovaného plátna nebo silnějšího igelitu v přírodní barvě . Při balení nezapomeňte hlavně na uzlovačku a ještě lépe na delší lanko nebo provázek, ať se vám ty přístřešky lépe staví. Pří koupi batohu vám rozhodně rádi poradíme. Jako cenově schůdný a na naše akce ideální doporučuji batoh GEMMA MARATHON o objemu 30 litrů, dá se pořídit za zhruba 1300 Kč. Tak ať vás netlačí záda.
Lišák